Medvedí skaut Patrik: Je dobré prekračovať vlastné hranice (rozhovor)

od | 9. januára 2022 | Aktuality

Patrik Martiška známy pod prezývkou Počítač dosiahol za 4 roky svojho skautovania výrazný miľník – podarilo sa mu zdolať neľahké podmienky pre získanie najvyššieho programového ocenenia Medvedí skaut! V domovskom 23. zbore Nitrava Nitra je tak vôbec druhý človek, ktorému sa podarilo úspešne splniť všetky podmienky. Viac sa dočítate v rozhovore…

Čo bola Tvoja motivácia stať sa Medvedím skautom?

Popravde ani neviem čo ma k tomu motivovalo. Asi len to, že som chcel dokázať ostatným, ale aj sebe, že na to mám.

Ocenenie Medvedí skaut je pre tých, ktorí dokážu dosiahnuť náročné ciele. Čo bolo pre Teba na ceste za ocenením najväčšou výzvou?

O mne je známe, že mi trochu dlhšie trvá kým sa rozhýbem. Celkovo, keď niečo začnem tak to aspoň na mesiac občas aj dva nechám tak a potom sa k tomu (ne)vrátim. Rád odkladám veci na poslednú chvíľu.

V Tvojom domovskom 23. zbore Nitrava si nebol jediný, kto na dosiahnutí Medvedieho skauta pracoval. Pomáhali ste si navzájom, alebo ste si boli skôr „zdravou konkurenciou“?

Skôr si každý šiel vlastnou cestou a o druhého sa moc nezaujímal. Musím ale povedať, že som sa snažil napredovať rýchlejšie aby som nezaostával. Aby to bolo konkurovanie muselo by to byť obojstranné. Takže by som to nenazval „zdravou konkurenciou“ ale skôr motiváciou pre mňa nezaostávať.

Na ktoré momenty počas Tvojej cesty k dosiahnutiu ocenenia spomínaš najradšej?

Rád spomínam na začiatok toho celého keďže začiatok tejto cesty k Medvediemu skautovi sa mi viaže ku môjmu začiatku na skautingu. Ale rád spomínam aj na body, ktoré sme splnili ako družina. Napríklad na to, ako sme plnili bod, v ktorom išlo o to aby sme stvárnili legendu o svätom Jurajovi.

Čo Ti plnenie Medvedieho skauta dalo?

Ukázalo mi to, že nie všetky veci sú také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdajú. Je dobré skúšať nové veci a občas ísť mimo svoju komfortnú zónu a celkovo prekračovať vlastné hranice.

Kam smerujú Tvoje kroky teraz? Na akých výzvach a osobnom napredovaní pracuješ?

Ďalšia zastávka bude Orlí skaut (ak sa podarí samozrejme). Takže by som rád začal plniť rangerský horizont a odborky ako občan a kultúra. Samozrejme by som rád splnil odborky aj z oblastí, ktoré ma bavia (napríklad odborky ako ornitológ, herpetológ a stopár). 

Čo pre Teba znamená skauting?

Miesto pre spoznávanie nových vecí, tvorenie zážitkov, sebazlepšovanie, zábavu a učenie.

Čo by si chcel odkázať skautom v našej skautskej oblasti?

V prvom rade by som rád poprial všetkým všetko dobré do Nového roka a rád by som povzbudil všetkých v týchto ťažkých časoch, kedy sa nemôžeme stretávať, aby našli motiváciu napredovať a venovať sa skautingu aj počas tejto doby.

  • Facebook
  • Twitter
  • Gmail

Prečítaj si…

iScout: Cesta okolo sveta (reportáž)

iScout: Cesta okolo sveta (reportáž)

O iScouta som zavadil v článku na webstránke Slovenského skautingu. Ešte ako som čítal, tak mi napadlo, že by to bolo parádne spestrenie rangerského programu. Povedal som o tom zborovému, ktorý so mnou zdieľal nadšenie. Pozreli sme si detaily súťaže a registráciu...

Voľné dobrovoľnícke pozície

Voľné dobrovoľnícke pozície

V rozšírenom oblastnom tíme radi prijmeme nových dobrovoľníkov a dobrovoľníčky. Podieľaj sa s nami na rozvíjaní skautingu a šír s nami skautské hodnoty v nitrianskom regióne!